Samsung Galaxy A25 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A25
Rs. 61,399
OutOfStock
Colors
Samsung Galaxy A25 Price & Specifications
| Release Date | 11-12-2023 |
| SIM Support | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161 x 76.5 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 197 g |
| Operating System | Android 14, One UI 6 |
| Screen Size | 6.5 Inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Market/region dependent |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Exynos 1280 |
| GPU | Mali-G68 |
samsung galaxy a25 price in Pakistan is 61,399 PKR. samsung galaxy a25 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy a25 launched with impressive color options blue_black,light_blue,yellow. samsung galaxy a25 phone weighs only 197 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy a25 is set up with a 50 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Exynos 1280 and Mali-G68 ensure the smooth performance of samsung galaxy a25. The Display of samsung galaxy a25 supports Resolution up to 1080 x 2340 Pixels and the screen Size is 6.5 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.5 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy a25 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A25 Availability
| Expected Price: | Rs. 61,399 |
| Release Date: | December 11, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Samsung Galaxy A25 Price and Specs
| Samsung Galaxy A25 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 61,399 |